PODSUMUJMY:
Odprawa pośmiertna - kiedy przysługuje?
Odprawa Pośmiertna przysługuje przy spełnieniu określonych w Kodeksie Pracy warunków małżonkowi zmarłego pracownika oraz innym członkom rodziny, którzy mają prawo do otrzymania renty rodzinnej. Jest to możliwe wówczas, gdy śmierć pracownika nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub po jego rozwiązaniu, w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (jeżeli śmierć nastąpi po zakończeniu okresu pobierania zasiłku Odprawa Pośmiertna NIE PRZYSŁUGUJE). Przypomnijmy, że ten okres trwa zwykle 6 lub 9 miesięcy. Często dochodzi do sytuacji, w której śmierć następuje np. po okresie kilku tygodni lub miesięcy od zakończenia pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby (np. w chorobie nowotworowej) i wówczas Odprawa Pośmiertna nie zostanie wypłacona.
Wysokość odprawy nie jest stała, jak np. zasiłku pogrzebowego (4000 zł), lecz uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Okres zatrudnienia u danego pracodawcy to także wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, które łączą tego samego pracodawcę z tym samym pracownikiem. Nie mają przy tym znaczenia długości przerw pomiędzy nimi.
Do okresu zatrudnienia branego pod uwagę do obliczenia odprawy zalicza się pracownikowi również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejęcia zakładu pracy oraz w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca to następca prawny w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Wysokość odprawy wylicza się jak wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Przy obliczaniu należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie oraz inne świadczenia ze stosunku pracy.
Odprawa pośmiertna przysługuje: członkom rodziny pracownika wymienionym w art. 93 § 4 Kodeksu Pracy, czyli:
- małżonkowi,
- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (małżonek nie musi spełniać tych warunków).
PRZYKŁAD:
Pracownik zmarł w wyniku wypadku przy pracy.
Pozostawił żonę oraz dwójkę dzieci: syna Antka w wieku 12 lat oraz córkę Antoninę w wieku 29 lat.
Prawa majątkowe, w tym Odprawa Pośmiertna, przechodzą tylko na wdowę i syna Antka.
Córka Antonina z powodu swojego wieku (ma 29 lat) nie spełnia przesłanek do uzyskania renty rodzinnej, czyli zgodnie z art. 93 § 4 pkt 2 Kodeksu Pracy nie otrzyma także odprawy pośmiertnej.